Jezus, nauczając w świątyni, zapytał: „Jak mogą twierdzić uczeni w Piśmie, że Mesjasz jest synem Dawida? Wszak sam Dawid mówi mocą Ducha Świętego: „Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje”. Sam Dawid nazywa Go Panem, jakże więc jest tylko jego synem?” A liczny tłum chętnie Go słuchał. (Mk 12, 35-37)
Modlitwa przygotowawcza – aby wszystkie moje czyny, zamiary i decyzje były w sposób czysty ukierunkowane na służbę i chwałę Bożego Majestatu.
Wyobraź sobie siebie przed Bogiem. Jak się zachowujesz, jaką postawę przyjmujesz? Jaki jest Bóg?
Prośba o łaskę wewnętrznego uznania prymatu Boga w moim życiu
- na służbę i chwałę Bożego Majestatu
Święty Ignacy na początku każdej medytacji każe nam przypominać sobie samym i prosić o łaskę ukierunkowania modlitwy na służbę i chwałę Bożego Majestatu. Ten, dla którego Bóg jest tak bliski i kochający nieustannie przypomina nam, że Bóg jest Majestatem, nie po to by nas Bogiem straszyć, by nas poniżać. Ale przypominać, że właśnie Ten, który jest tak bliski i troskliwy nie jest „kumplem”, ale Majestatem. I w tym majestacie przychodzi do nas, objawiając swoją miłość służebną, by nas uczyć służyć. By i nas uczyć jak właściwie sprawować wszelką powierzoną nam władzę.
Każdy z nas ma jakieś przestrzenie sprawowania władzy czy to w rodzinie, pracy, środowisku w którym mieszka, itp. Czego uczę się od Boga o moim przeżywaniu władzy?
- Dawid nazywa Go Panem
Tak często mówimy, wyznajemy że Jezus jest Panem. I słusznie, bo rzeczywiście Panem jest. Jednak jaki to ma realny, konkretny wpływ na moje życie? Co to znaczy, że Bóg jest Panem mojego życia? W czym to się przejawia? Kto realnie rządzi w moim życiu? Kto jest na tronie a kto wykonuje plecenia?
Czy patrząc na mój sposób życia, działania, podejmowania decyzji, wchodzenia w relacje z ludźmi, stosunek do osób na różny sposób dla mnie trudnych, podejście do spraw, wydarzeń, które nie są po mojej myśli mogę powiedzieć, że Jezus jest Panem mojego życia?
Podziękuj za te momenty, przestrzenie w życiu, w których z Bożą łaską, postawiliśmy Boga na pierwszym miejscu.
Poproś o łaskę poddania się Bożemu prowadzeniu, powierzenia się Jego miłości, której może czasem nie rozumiemy, ale pragniemy ufać.
- A liczny tłum chętnie Go słuchał.
Współczesnemu człowiekowi bardzo trudno jest słuchać i poddawać się. Wszechobecne pragnienie wolności rozumianej jako nieskrępowanie, jako życie na własny sposób, jako sloganowe „róbta co chceta” nie pomaga w chętnym słuchaniu Bożego zaproszenia do „Oddania Bogu tego, co należy d Boga”. A przecież od momentu chrztu świętego jesteśmy szczególną własnością Boga. Już przez akt stworzenia należymy do Boga, ale chrzest jest tym wyjątkowym momentem naszej osobistej odpowiedzi i powierzenia się, wejścia w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
Czy chętnie słucham tych prawd? Nie chodzi tylko o słuchanie uszami, jak mówi się ”jednym uchem słucham a drugim wypuszczam”. Biblijne słuchanie związane jest z ”posłuchaniem”, czyli posłuszeństwem usłyszanemu Słowu.